KYK burs ve kredi başvurusu nasıl yapılır? 2022 2023 KYK burs kredi başvuru tarihleri GSB

Yani ilk kez KYK bursu alacak öğrenciler, ilk ödemelerini Kasım ayında alıyorlar. Sigortalı bir işte çalışan öğrenciler, KYK burslarına başvuramazken yetim maaşı veya nafaka alan öğrenciler, başvurabiliyorlar. Ancak ikinci eğitim öğrencileri de KYK burslarına başvurabiliyorlar. Burs ücretleri öğrencilerin Ziraat Bankası hesabına yatırılır. Her yıl Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından KYK burs başvuru tarihleri açıklanır. Başvuru tarihleri görsel ve sesli basın yayın organları tarafından duyrulmaktadır. Bu nedenle KYK resmi web sitesini ve güvendiğiniz haber sitelerini takip ederek başvuru tarihini öğrenebilirsiniz.

Öğrenciler; yukarıda bahsettiğimiz kamu kurumlarının yanı sıra dernek ve vakıflara, ünlü iş adamlarına ait olan holdinglere de burs almak adına başvurabiliyorlar. Kumar faaliyetleri için lisans almak isteyen işletmelerin bir banka hesabı açması gerekir. Curaçao adasında “ana” ve “alt” olmak üzere iki tür lisans vardır. Curaçao alt lisansı, tüm kumar faaliyetlerini tek bir lisansla yürütmenize olanak tanır. Lisansın maliyeti bir dizi faktör tarafından belirlenmekte ve başvurunun değerlendirilmesi yaklaşık altı hafta sürmektedir.

  • Siz de KYK burs ve kredisi hakkında sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz.
  • Yurt içi veya yurt dışında öğrenim gören öğrencilere burs ve öğrenim kredisi Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir.
  • KYK tarafından yükseköğrenim gören öğrencileri maddi anlamda desteklemek, öğrencilerin gelişimine katkıda bulunmak adına öğrencilere öğrenim sürelerince verilen ve geri ödemeli paraya ise KYK öğrenim kredisi ismi veriliyor.

KYK burs ve kredi başvuru sonuçlarının Aralık ayı başında açıklanması bekleniyor. Burs/kredi başvuruları internet ortamında aynı başvuru sayfası üzerinden birlikte alınmaktadır. Ayrıca hazırlık ve askeri okullarda intibak sınıfında olan öğrenciler KYK bursu veya kredisi alamaz. Bu durumda öğrencilerin ödemeleri gereken borç, öğrenciler iş bulana kadar öteleniyor. KYK burs ödemeleri, Ziraat Bankası aracılığı ile yapılmaktadır. KYK burs ödemeleri sorgulama için e-Devlet sistemi üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı Öğrenim/Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama bölümüne girerek burs ödeme ve sonuçlarınızı takip edebilirsiniz. Burs almaya başladıktan sonra derslerden başarısız olursanız (3 ve daha fazla dersten kalırsanız veya ortalamanız 1.80’in altına düşerse) bursunuz KYK tarafından kesilmektedir. Bu yüzden bursunuzun kesilmemesini istiyorsanız derslerinizde başarılı olmanız gerekmektedir. Sizler de devlet bursu alıyorsanız ya da burslara başvurmayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz. Yazımızda bahsettiğimiz kamu kurumlarının yanı sıra Türk Eğitim Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Ahbap Vakfı gibi birçok dernek ve vakıf da öğrencilere burs bağlıyor. Öğrenciler, başvuru formunda belirttikleri iletişim bilgileri aracılığıyla yani sms ya da e-mail adresleri üzerinden de başvuru sonuçlarına dair bilgilendiriliyorlar. Ancak hanesinde üzerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü olan kişi bulunanlar için belediye bursu bağlanmıyor.

Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan “taahhütname onayı” işlemini yapmaları gerekmektedir. Taahhütname onayı yapmayan öğrenciye ödeme yapılmamaktadır. KYK bursuna ya da öğrenim kredisine başvuran öğrenciler, başvurularının kabul edilip edilmediğini e-devlet üzerinden görüntüleyebiliyorlar. KYK burs başvurusunda bulunan öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. KYK burs ve kredi başvurusu işlemleri e-Devlet üzerinden alınmaktadır. Bu noktada KYK tarafından öğrencilere yönelik herhangi bir tebligat yapılması gerekmiyor. Çünkü öğrenciler, daha ilk aşamada KYK öğrenim kredisine başvururken, mezuniyetten 2 yıl sonra burslarını geri ödeyeceklerini kabul etmiş oluyorlar. Kredi almaktan vazgeçen öğrenci, kredi borcunu, devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı sürede ve aylık taksitler şeklinde ödeme yapmak zorundadır. Yükseköğrenim bursu dahilinde üniversite öğrencilerine her eğitim ve öğretim yılında 8 ay boyunca karşılıksız burs veriliyor.

Yani öğrencilere aylık 570 TL değerinde kupon ya da fiş dağıtılıyor. Beslenme yardımı dahilinde öğrencilere bazı KYK yurtlarında yemek fişi bazı yurtlarda ise kupon dağıtılıyor. KYK yurtlarında kalan tüm öğrenciler, beslenme yardımı alabiliyorlar. Yani Ziraat Bankası kartının yanı sıra diğer bankalara ait kredi kartlarını ya da banka kartlarını da ödeme işlemi sırasında kullanabiliyorlar. TC kimlik no son harfi 0 olanlara her ayın 6’sında, 2 olanlara her ayın 7’sinde, 4 olanlara her ayın 8’inde, 6 olanlara her ayın 9’unda, 8 olanlara ise her ayın 10’unda ödeme yapılıyor. KYK bursları, genellikle Kasım ayının başlarında ödeniyor. Aynı zamanda sigortalı bir işte çalışan öğrencilere de burs bağlanmıyor. Öğrencilerin eğitim hayatlarını tamamladıklarında Kredi Yurtlar Kurumu’na geri ödemeleri gereken miktar ise Türkiye İstatik Kurumu Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar doğrultusunda belirleniyor. Yukarıdaki adımları uyguladığınızda burs başvuru işlemleriniz tamamlanmaktadır. TC kimlik no son harfi 0 olanlara ayın 6’sında, 2 olanlara ayın 7’sinde, 4 olanlara ayın 8’inde, 6 olanlara ayın 9’unda, 8 olanlara ise ayın 10’unda ödeme yapılıyor. Yani KYK burslarının daha sonradan geri ödenmesi gerekmiyor.

KYK yurdunda konaklamak için e-devlet üzerinden başvurularını gerçekleştiren öğrenciler, başvuru sonuçlarını da e-devlet üzerinden takip edebiliyorlar. Öğrencilerin lisans eğitimleri süresince her yıl burs almaya devam edebilmeleri için genel not ortalamalarının 4 üzerinden en az 2 olması şartı aranıyor. KYK öğrenim kredilerinin öğrenciler tarafından üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonraki iki yıl içerisinde ödenmesi gerekiyor. Yüksek lisans ya da doktora gören öğrencilerin de KYK bursu alma şansları bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği İOKBS bursluluk sınavına beşinci sınıf ile on birinci sınıf arasındaki öğrenciler başvuruda bulunabilmektedir. Her ayın 15’ine kadar burstan yararlanan öğrencilere ödemeler yapılmaktadır. Devlet desteğinden yararlanabilmek için Paralı Yatılılık Bursluluk Sınavına katılan öğrencinin başarılı olması gerekmektedir. Bursun geçerliliği, öğrencinin hangi sınıfta iken bursu almaya başladığına bağlıdır. Eğer öğrenci, beşinci sınıfta burs almaya başlar ise on ikinci sınıfa kadar her yıl bursunu düzenli olarak alabilmektedir. Dikkat edilecek husus ise bursun kesilmemesi için öğrencinin düzenli bir şekilde derslerinde başarılı olması gerektiğidir.Ayrıca okuldan disiplin cezası almamalıdır. KYK Devlet bursu dışında devlet okuyan öğrencilere 2.852 TL maddi yardım desteği vermektedir.

Birinci adımda bazı uyarıları okuyup onaylayacak olan öğrenciler, sonraki aşamaya geçiş yapacak. Yoksul ve muhtaç ailelerin çocukları, VGM eğitim ve burs desteğine başvurabiliyorlar. Örneğin; muhtaç bir ailenin liseye giden çocuğuna aylık 500 TL burs bağlanabiliyor. Aynı zamanda öğrencinin ailesindeki kişi sayısı da burs miktarı üzerinde belirleyici olabiliyor. Alternatif olarak, başvurdukları belediyeyi arayarak ya da belediyeye giderek de başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar. KYK bursu başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Oyun ve kumarhane lisansı almak için gereken belgeler her bölge için farklıdır. Yeni bir çevrimiçi kumar işletmesi kurarken ihtiyacınız olan ilk şey lisanstır. Bu izin belgesiyle kumar oynamanın yasal olduğu tüm bölgelerde kumar faaliyetleri yürütebilirsiniz. Lisans, sahip olan işletmelerin yasal olarak tipobet tv oyunları oynatmalarını sağlar.